عنوان تجاری این محصول در ایران همان پودر ماهی است. اما در دنیا این محصول را با نام fish meal می‌شناسند که تقریبا در تمامی دنیا با این عنوان مبادله می‌شود.

این محصول را می‌توان از هر نوع غذای دریایی مانند ماهی و میگو تهیه کرد ولی عموما از ماهی‌های ریز دریا که دارای استخوان و روغن بالایی هستند به دست می‌آیند. از جمله این ماهی‌ها ماهی ساردین و ماهی متو را می‌توان نام برد.

دو نوع از این محصول در شرکت فرآوری ماهی خشک موجود است:

پودر ماهی خشک: این نوع پودر پس از خشک شدن ارگانیک ماهی به دو روش خشک کردن ماهی به روش زمینی و خشک کردن ماهی به روش هوایی به دست می‌آید.

پودر ماهی تر: پس از پختن انواع ماهی یا یک نمونه ماهی خاص، خشک کردن و آسیاب کردن ماهی کامل و یا ضایعات ماهی بدست می‌آید. برای تولید یک تن از آن تقریبا ۴ تا ۵ تن ماهی کامل مورد نیاز است.

این محصول دارای میزان بالایی انرژی در واحد وزن است و منبع عالی پروتئین‌ها، چربی‌ها، مواد معدنی ( نظیر کلسیم، مس، آهن، فسفر )، و ویتامین ( نظیر B12 و B2 ، کولین، نیاسین، اسید پانتوتیک و ریبوفلاوین ) است و مقدار بسیار اندکی کربوهیدرات نیز در آن وجود دارد.

پودر ماهی خشک به عنوان منبع پروتئین وارد غذای دام می‌شود. حیوانات بیشتر از آنکه نیازمند خود پروتئین‌ها باشند به آمینو آسیدها نیاز دارند. پودر ماهی خشک دارای سطح بالایی از اسیدهای آمینه اصلی نظیر لیسئین، متیونین و سیستئین با محتوا و قابلیت هضم و ارزش غذایی بالا برای دام و طیور و آبزیان است.

در حالی که در تولیدات دانه‌ای، که غذای اکثر حیوانات است، اسیدهای آمینه ی ذکر شده کمتر یافت می‌شود و پروتئین‌های گیاهی حتی زمانی که کاملا فراوری می‌شوند، قابلیت هضم پذیری مناسبی ندارند.

بنابراین درصد بکار گیری آنها در جیره‌ی غذایی به علت محدود کردن رشد حیوانات کمتر توصیه می‌شود.

به طور کلی ارزش هضم پذیری این محصول بالاتر از ۹۵ درصد است در حالی که ارزش هضم پذیری پروتئین‌های گیاهی، وابسته به نوع گیاه بین ۷۷ تا ۹۶ درصد است.

پودر ماهی بر اساس مقدار پروتئین، چربی، رطوبت، خاکستر و ازت آزاد آن به درجات مختلفی از نظر کیفی تقسیم می‌شود. هر چه مقدار پروتئین زیادتر و میزان چربی، رطوبت، خاکستر و ازت آزاد آن کمتر باشد، پودر حاصله مطلوب‌تر است.

کاربرد پودر ماهی

کاربردهای این محصول بیشتر در کارخانه تولید خوراک دام، کارخانه تولید خوراک طیور، کارخانه تولید خوراک آبزیان، کارخانه تولید خوراک میگو، تهیه کودهای درختی است.

پودر ماهی برای خوراک طیور: در حال حاضر این محصول در صنعت مرغداری که دومین صنعت کشور است، مصرف فراوانی داشته و حدود ۱۲-۶ درصد از ماده تشکیل دهنده دانه مرغ را در بر می‌گیرد.

پودر ماهی برای غذای ماهی: طبق آمارها در سال‌های اخیر با توسعه پرورش آبزیان، پودر و روغن ماهی به عنوان افزودنی‌های غذای آبزیان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع پودر ماهی خالص جنوب

  • پودر ماهی جنوب
  • پودر ماهی کیلکا
  • پودر ماهی ساردین
  • پودر ماهی متو
.

جهت سفارش و یا مشاوره خرید با شماره 42930-013 تماس حاصل فرمائید


77 بازدید


دام به چه مواد مغذی نیاز دارد

دام به چه مواد مغذی نیاز دارد

ادامه مطلب ...

درخـواسـت تـماس با شـما